Najnowsze wiadomości

5 sposobów na to, jak twoje życie staje się lepsze, gdy...

Różne oblicza uzależnienia

4 sposoby na przezwyciężenie negatywności w odwyku

16 czerwca 2021 19:04

4 wskazówki jak napisać świetny list interwencyjnyListy interwencyjne: Pierwszy krok

Czy bierzesz udział w interwencji dla bliskiej osoby zmagającej się z uzależnieniem? Potrzeba odwagi i poświęcenia, aby stawić czoła komuś, kogo nałogowe zachowania przysporzyły Ci bólu lub zmartwień. List interwencyjny może być doskonałym sposobem, aby przekazać swoje przesłanie.

Momenty poprzedzające interwencję są pełne niepewności. Nie wiadomo, jak zareaguje ukochana osoba, a wymyślenie właściwych słów jest trudne, gdy emocje są bardzo silne.

Aby utrzymać wszystko na właściwym torze i zapewnić, że wszyscy usłyszą swoje przesłanie, wielu specjalistów zaleca napisanie listu do przeczytania na głos podczas interwencji. Listy interwencyjne są potężnym narzędziem w pomaganiu ludziom cierpiącym na uzależnienie uświadomić sobie, jak ich działania wpływają na tych, na których im najbardziej zależy. List interwencyjny może również pełnić rolę skryptu, zapobiegając przytłoczeniu lub zamrożeniu, gdy próbujesz mówić.

Dowiedz się więcej

Pisanie listów interwencyjnych 101

Nie ma jednego, właściwego sposobu na napisanie listu interwencyjnego, ale dobrze jest mieć w głowie jakiś kierunek, zanim zaczniesz pisać. Podczas burzy mózgów spróbuj postawić się w sytuacji ukochanej osoby. Podczas gdy jej zachowanie może cię frustrować i zasmucać, ważne jest, aby pamiętać, że ona też cierpi. W związku z tym wyrażanie swoich uczuć - zarówno pozytywnych, jak i negatywnych - jest absolutnie w porządku, o ile jest napisane w sposób niekonfrontacyjny.

Spróbuj podzielić się swoim listem z innymi osobami zaangażowanymi w interwencję. Drugi zestaw oczu może być w stanie zidentyfikować słowa lub stwierdzenia, które wydają się gniewne lub oskarżycielskie.

Istnieją cztery kroki, które możesz podjąć, aby napisać jak najbardziej skuteczny list interwencyjny. Aby upewnić się, że twoje miłosne przesłanie jest głośne i wyraźne, zacznij od wyrażenia, jak wiele twój ukochany dla ciebie znaczy. Następnie omów czas, kiedy zażywanie przez nią narkotyków lub alkoholu wpłynęło na Ciebie w negatywny sposób. Po zapewnieniu ukochanej osoby, że jej uzależnienie nie jest jej winą, powtórz swoją troskę i miłość, a następnie zachęć ją do uzyskania pomocy, której potrzebuje.

Poniższe przykłady są fragmentami prawdziwego listu interwencyjnego zamieszczonego w bestsellerowej książce " Love First: A Family's Guide to Intervention.

Zacznij od wyrażenia współczucia.

Przypomnij sobie swoje relacje z ukochaną osobą i chwile, kiedy była przy tobie.

Tato . . . Wiem, że bardzo mnie kochasz i jesteś ze mnie bardzo dumny. Nie byłbym tu, gdzie jestem, ani nie miałbym tego, co mam, gdyby nie ty. Nauczyłeś mnie, że muszę nauczyć się, jak dbać o siebie, zanim zdam się na kogoś innego, kto zrobi to za mnie. Zachęcałeś mnie i wspierałeś w moich aspiracjach zawodowych. To dało mi pewność siebie, której potrzebowałem, aby zaakceptować stanowiska pracy, które pozwoliły mi samodzielnie przemieszczać się po Środkowym Zachodzie...

Rozpoczynając swój list od pozytywnej nuty, pomagasz rozproszyć obawy bliskiej osoby. W ten sposób osoba ta będzie bardziej skłonna wysłuchać tego, co masz jej do powiedzenia.

Przedstaw konkretny przykład nadużywania przez nią substancji i jak to wpłynęło na ciebie.

Ważne jest, aby ukochana osoba wiedziała, jak jej zachowanie wpływa na twoje samopoczucie.

Tato, twój alkoholizm był częścią naszego życia przez bardzo długi czas. Nie znaleźliśmy się tu z dnia na dzień. To on kieruje twoim życiem. Kiedy dzwonię do domu, żeby sprawdzić, co u ciebie, jeśli jest zbyt późny wieczór, jesteś pijany. Rozmawiasz przez telefon, a twoja mowa jest niewyraźna. Kiedy rozmawiamy później w tygodniu, nawet nie pamiętasz naszych rozmów. Czasami jesteś nieprzytomny i w ogóle nie mamy okazji porozmawiać...

Używanie specyficznych, konkretnych przykładów nadużywania substancji przez bliską osobę pomaga otworzyć jej oczy na rzeczywistość uzależnienia. Pamiętaj, aby unikać języka, który mógłby sprawić, że twoja ukochana osoba poczuje się zaatakowana.

Pokaż, że poświęciłeś czas na zrozumienie jej uzależnienia.

Daj im do zrozumienia, że rozumiesz, iż ich uzależnienie jest chorobą i nie jest ich winą. W tym momencie listu nadszedł jednak czas, aby dać im do zrozumienia, jak ważne jest leczenie.

. . . Poświęciłem trochę czasu, aby dowiedzieć się o uzależnieniu chemicznym i dowiedziałem się, że jest to choroba, która wymaga leczenia. To nie jest kwestia twojej siły woli. To jest kwestia uzyskania prawdziwej pomocy na prawdziwą chorobę...

Kiedy zdobędziesz wiedzę na temat problemu nadużywania substancji przez twoją ukochaną osobę, poczujesz się pewniej, mówiąc jej, że leczenie jest najskuteczniejszym sposobem na wyleczenie.

Powtórz swoją miłość i troskę, i poproś o przyjęcie pomocy.

Połącz to wszystko w całość, przedstawiając ukochanej osobie możliwość leczenia i wyzdrowienia.

Kocham cię i nie podoba mi się, że alkoholizm wysysa z ciebie życie. Jesteśmy tu wszyscy razem, ponieważ chcemy, abyś przyjął pomoc. Jesteśmy tu, aby pomóc. Czy przyjmiesz naszą pomoc dzisiaj? Z miłością, Twoja córka, Tina

Po zakończeniu czytania listu zacznij opowiadać swoim bliskim o dostępnych opcjach leczenia , a także o konsekwencjach, jakie mogą ich spotkać, jeśli odmówią pomocy.

Wiadomość ratująca życie

List, który czytasz na głos swojemu ukochanemu podczas interwencji, może być najważniejszą rzeczą, jaką kiedykolwiek napiszesz. Wiele osób, którym udało się wyjść z uzależnienia, mówi, że punktem zwrotnym był dzień, w którym usłyszeli, co ich rodzina i przyjaciele mają do powiedzenia.

Kiedy Twoja ukochana osoba zda sobie sprawę z tego, jak jej uzależnienie wpłynęło na ludzi, na których jej zależy, następnym krokiem jest znalezienie odpowiedniego leczenia, które odpowiada jej potrzebom. Każdy zasługuje na drugą szansę, a powrót do zdrowia w licencjonowanym, renomowanym ośrodku rehabilitacyjnym jest najlepszym sposobem na odzyskanie zdrowia i szczęścia.

Komentarze (0)