Najnowsze wiadomości

5 sposobów na to, jak twoje życie staje się lepsze, gdy...

Różne oblicza uzależnienia

4 sposoby na przezwyciężenie negatywności w odwyku

16 czerwca 2021 18:50

5 wskazówek, jak rozmawiać z przyjacielem o uzależnieniuDrug Addiction HelpWatching przyjaciela zmagają się z uzależnieniem od narkotyków może być przytłaczające i łamanie serca. Chcesz pomóc, ale nie jesteś pewien, jak to zrobić. Różne scenariusze, jak podejść do uzależnienia od narkotyków przyjaciela, mogą przebiegać przez twój umysł: co, jeśli powiesz coś niewłaściwego?

Czy to właściwy moment, aby coś powiedzieć? A jeśli to zrujnuje waszą przyjaźń? Rozmowa o uzależnieniu wcześniej niż później może mieć duże znaczenie dla leczenia i powrotu do zdrowia przyjaciela.Uzależnienie od narkotyków jest złożone. Jego skutki mogą utrzymywać się przez miesiące lub lata i wywoływać inne problemy. Często osoba zmagająca się z uzależnieniem oddala się od rodziny, przyjaciół i czynności, które kiedyś sprawiały jej przyjemność. Jest to również czas, w którym najbardziej potrzebują wsparcia i wskazówek od osób z ich otoczenia.Nie czekaj. Porozmawiaj z przyjacielem o jego uzależnieniu od narkotyków i pomóż mu przywrócić jego życie na właściwe tory.

Ośrodki odwykowe są nadal otwarte! Find Help NowHelping a Friend with a Drug AddictionThere's no exact formula for telling you how to talk to a friend who is suffering from a drug addiction. Jednak inni ludzie w podobnej sytuacji podzielili się swoimi historiami na temat tego, jak rozpocząć rozmowę.Oto pięć najważniejszych rzeczy, o których należy pamiętać rozmawiając z przyjacielem o uzależnieniu:Rozmawiaj, gdy są trzeźwiWprowadź rozmowę, gdy twój przyjaciel jest trzeźwy. Jeśli podczas rozmowy jest pod wpływem narkotyków, jest mniej prawdopodobne, że zrozumie sprawę.Wyznacz czas, w którym będziecie mogli porozmawiać tylko we dwoje. Omówcie swoje obawy, ale zrozumcie, że rozmowa jest dwukierunkowa. Daj swojemu przyjacielowi czas na wyrażenie swoich uczuć i wysłuchaj, co ma do powiedzenia. Twoim celem jest zwrócenie uwagi na jego uzależnienie, a nie oskarżanie go o złe postępowanie.Don't Let Covid-19 Stop You from Getting HelpRehabs are still open! Find Help NowPodaj przykładyCzasami konkretne scenariusze mogą dostarczyć jasnego wyjaśnienia twoich obaw. Na przykład, może ty i twój przyjaciel uczestniczyliście razem w imprezie, na której braliście narkotyki. Być może byłeś odpowiedzialny za dopilnowanie, aby Twój przyjaciel bezpiecznie dotarł do domu i widziałeś z pierwszej ręki negatywne konsekwencje zażywania przez niego narkotyków.Możesz nawet być w stanie omówić, jak zmienia się jego zachowanie po zażyciu danego narkotyku. Bądź szczery w kwestii tego, co sprawia Ci przyjemność, kiedy Twój przyjaciel jest trzeźwy i jak zmieniają się okoliczności po zażyciu przez niego narkotyku.Okaż miłość i wsparciePozwól swojemu przyjacielowi wiedzieć, że zawsze jesteś przy nim, bez względu na wszystko. Twoja bezwarunkowa miłość będzie wyrazem tego, że masz ich najlepszy interes w sercu.Zdaj sobie jednak sprawę, że twoja miłość i wsparcie nie oznacza, że powinieneś działać jak wycieraczka w stosunku do wszystkiego, co twój przyjaciel robi lub mówi. Wyznacz granice, w których nie będziesz się spotykać, kiedy zażywa narkotyki.

Wyjaśnij, jak się czujesz z powodu uzależnienia przyjaciela. Jeśli zignorujesz jego zażywanie narkotyków, nie będzie widział żadnego powodu, aby je przezwyciężyć.Zachowaj spójność słów i działańPodczas rozmowy z przyjacielem ważne jest, aby Twoje przesłanie było jasne i spójne. Na przykład, nie mów o tym, że uzależnienie od narkotyków twojego przyjaciela cię martwi, a potem patrz, jak bierze udział w tej czynności. W ten sposób wyślesz mylącą wiadomość, która może skomplikować sytuację. Ponadto, pamiętaj, aby unikać oskarżeń i krytykowania. Zamiast wyciągać pochopne wnioski, okaż empatię w ich sytuacji. Mówienie "nawaliłeś" sprawi, że twój przyjaciel poczuje się tylko defensywnie. Zamiast tego spróbuj użyć zwrotów takich jak "Martwię się o twoje zdrowie" lub "Zauważyłem, że ostatnio spotkało cię kilka trudnych sytuacji". Zachęcaj do leczeniaPowiadanie przyjacielowi o negatywnych aspektach uzależnienia tylko zwiększy jego niepokój.

Zamiast tego spróbuj porozmawiać o korzyściach płynących z leczenia i życia w trzeźwości. Zaoferuj pomoc w poszukiwaniu możliwości leczenia i różnych zasobów dostępnych w społeczności. Zapewnij go, że będzie uczestniczył w poradach, grupach wsparcia i innych usługach związanych z leczeniem. Czasami twój przyjaciel może potrzebować ramienia, na którym może się oprzeć lub ucha do wysłuchania. Zainteresowanie ich długoterminowym planem powrotu do zdrowia i trzeźwości zachęci ich do kontynuowania działań, gdy czasy stają się trudne.Znajdowanie zasobów uzależnienia od narkotykówJeśli twój przyjaciel jest gotowy, aby przezwyciężyć uzależnienie od narkotyków, istnieją różne dostępne opcje leczenia. Jako ich przyjaciel, stań obok nich zarówno w dobrych, jak i trudnych chwilach, które może przynieść leczenie. Powrót do zdrowia po uzależnieniu od narkotyków wymaga czasu i zaangażowania, ale może się udać dzięki kompleksowemu planowi leczenia.Zacznij już teraz, znajdując ośrodek leczenia w pobliżu.

Komentarze (0)