Najnowsze wiadomości

Jak rozpocząć leczenie w miejscu, w którym się znajdujesz

Znalezienie pierwszej pracy po odwyku

4 wskazówki jak napisać świetny list interwencyjny

13 maja 2021 18:21

Jak zmusić dorosłego narkomana do leczenia?Narkomania jest strasznym uzależnieniem, które wpływa nie tylko na samego chorego, ale destabilizuje życie całej jego bliskiej rodziny. Trudno się więc dziwić, że bliscy osoby uzależnionej starają się jakoś jej pomóc w wyjściu z nałogu. Problem polega jednak na tym, że wielu narkomanów nie dostrzega swojego uzależnienia, albo też nie chce poddać się leczeniu. Czy jest jakaś szansa, by ich do tego zmusić? Co robić, gdy chory nie chce się leczyć, choć powinien? 

Sama decyzja to nie wszystko

Narkoman powinien się leczyć i zawsze najważniejszą częścią terapii jest podjęcie decyzji o leczeniu. Oznacza ona, że osoba chora jest świadoma istnienia problemu, a w związku z tym zrobi wszystko, by się z niego wydobyć. W praktyce jednak uzależnienia są ciężkie do wyleczenia - nawet jeśli uzależniony chce z czymś skończyć. Wielu narkomanów opowiada, że chcieli poddać się leczeniu, a nawet samodzielnie odstawić narkotyki, lecz nie byli w stanie. Sama decyzja to za mało - wola jest bowiem słaba, gdy pojawia się chęć wzięcia kolejnej działki. Chorego trzeba pilnować i uświadomić sobie, że narkomania to problem z którym sam uzależniony sobie nie poradzi. Konieczne jest profesjonalne leczenie. Narkotyki uzależniają dwa razy mocniej niż alkohol. Bliscy chorego muszą więc bardzo dobrze poznać problem, z którym walczą i niestety uzbroić się w cierpliwość. Samo mówienie nie przyniesie pożądanych rezultatów, jeśli nie będą za tym szły konkretne działania. 

jak zmusić narkomana do leczenia

Zawsze warto rozmawiać 

Choć z samej rozmowy niewiele wynika, to jednak osoba uzależniona musi wiedzieć, że ktoś jest po jej stronie. Trzeba więc przeprowadzić z nią poważną rozmowę, informując o swoim wsparciu i chęci pomocy. W tej rozmowie nie oskarżajmy i nie starajmy się wzbudzić poczucia winy, bo to może tylko osłabić więzi. Należy powiedzieć, że martwimy się o zdrowie osoby uzależnionej i będziemy ją wspierać w drodze do wyleczenia. Warto jednocześnie konsekwentnie trzymać się swoich zasad i wywiązywać z zapewnień, jakie wygłaszamy. W wielu przypadkach widmo rozpadu rodziny czy kary więzienia jest motywacją do zmian. Warto też pokazać, jakie inne konsekwencje czekają na narkomana - pokazywać zdjęcia, informować o śmierci innych uzależnionych, o wieloletnim więzieniu i tak dalej. 

A może sesja interwencyjna? 

Czasami mimo podjęcia wielu prób, narkoman nie zmienia swojego podejścia. W takim wypadku rozwiązaniem może być sesja interwencyjna, czyli doprowadzenie chorego do ośrodka leczenia uzależnień podstępem - bez wiedzy, gdzie się faktycznie udaje. Niestety, na samo przymusowe leczenie można wysłać osobę uzależnioną tylko, gdy jest niepełnoletnia. Jeśli narkoman jest osobą dorosłą, można jedynie przekonywać go do podjęcia leczenia, ale nie można go rozpocząć bez jego zgody. Jeśli zaś chodzi o osobę niepełnoletnią, na przymusowe leczenie i rehabilitację kieruje ją sąd rodzinny. Robi to na wniosek bliskiej rodziny lub przedstawiciela ustawowego. Nawet jeśli w trakcie leczenia narkoman ukończy 18 lat, sąd rodzinny może przedłużyć czas leczenia, by terapia została pozytywnie ukończona. 

Komentarze (0)