Pomoc rodzinie narkomana
1 wrz 2019 - Rodzina
17 stycznia 2021 12:37
Narkomania to uzależnienie od środków odurzających zawartych w różnego typu narkotykach. Każdego roku w uzależnienie popada ogromna liczba osób, zarówno w Polsce, jak i na całym świecie. Problem narkomanii dotyczy zwłaszcza ludzi młodych, którzy chętnie sięgają po nowe, nieznane im używki. Problem ten nie omija jednak również dorosłych, którzy w trudnych dla siebie chwilach są podatni na sugestie wsparcia się narkotykami. Proces leczenia osoby uzależnionej od narkotyków jest długi i trudny, jednak zdecydowanie warto jest podjąć to wyzwanie.
Przede wszystkim należy mieć świadomość tego, że nie można nikogo zmusić do leczenia się z uzależnienia. Musi być to decyzja podjęta przez narkomana, który nie wypiera się tego, iż ma problem z używkami. Osoby uzależnione zazwyczaj nie dopuszczają do siebie myśli, iż są faktycznie uzależnione. A wszelkie komentarze ich bliskich na ten temat zbywają twierdzeniem, iż w każdej chwili mogą przestać korzystać z narkotyków. W momencie jednak, gdy taka osoba przyzna sama przez sobą, że jest chora i potrzebuje pomocy, możliwe jest wdrożenie leczenia uzależnienia.
Sposób leczenia poszczególnych pacjentów jest zawsze dobierany indywidualnie do ich potrzeb. Niezwykle istotne jest w tym przypadku to, jakiego typu substancje zażywają, w jak dużym stopniu są uzależnieni i jak duże zniszczenia w ich organizmie poczyniły narkotyki.
Leczenie narkomanii może być krótkoterminowe. Wówczas terapia odbywa się na oddziale szpitalnym lub w klinice psychiatrycznej, gdzie łączy się standardową terapię z podawaniem pacjentom odpowiednich środków farmakologicznych. Takie leczenie trwa zazwyczaj od 6 do 8 tygodniu i po jego zakończeniu należy kontynuować terapię podtrzymującą.
W przypadku leczenia średnioterminowego, trwającego około 8 tygodni, oraz leczenia długoterminowego, które może zająć 2 lata, terapia odbywa się w ośrodkach terapii uzależnień. Wówczas przeprowadzany jest najpierw detoks, a następnie terapia obejmująca różne rodzaje pracy indywidualnej z terapeutą oraz zajęcia grupowe.
Proces wychodzenia z uzależnienia od narkotyków jest długi i skomplikowany. Aby skutecznie pomóc pacjentowi, specjalista może skorzystać z różnych modeli leczenia. Są to między innymi:
1. Model Minnesota - podstawą jest w tym przypadku zupełna abstynencja pacjenta. Uzależnienie od narkotyków to choroba, która jest leczona przy użyciu indywidualnych map tworzonych dla poszczególnych pacjentów.
2. Terapia substytucyjna - swego rodzaju zamiennikiem narkotyków są leki dobierane do potrzeb każdego z pacjentów. Dawki są systematycznie zmniejszane, aby złagodzić dolegliwości wynikające z zespołu abstynencyjnego. Celem jest więc całkowite wyeliminowanie potrzeby ich przyjmowania.
3. Terapia poznawczo-behawioralna - opiera się na pracy z terapeutą. Celem jest zrozumienie tego, w jakich sytuacjach pacjent sięga po używki i wypracowanie metod opierania się tej pokusie.
4. Model społeczności terapeutycznej - w trakcie terapii długoterminowej osoby zmagające się z uzależnieniem razem mieszkają i pracują, wspólnie ucząc się życia bez narkotyków. Oczywiście są oni cały czas wspierani przez terapeutów i psychologów.
© Copyright stopnarkomanii.pl 2019. All Rights Reserved.
Komentarze (0)