Najnowsze wiadomości

5 sposobów na to, jak twoje życie staje się lepsze, gdy...

Różne oblicza uzależnienia

4 sposoby na przezwyciężenie negatywności w odwyku

16 czerwca 2021 18:15

Znalezienie pierwszej pracy po odwykuZnalezienie pracy po odwyku

Jeśli jesteś jak wiele osób, które niedawno ukończyły program stacjonarny w centrum leczenia narkomanii, jednym z Twoich priorytetów po odwyku będzie znalezienie pracy.

Bądź pewien, że nie jesteś sam w swoim nowym poszukiwaniu pracy. Powrót na rynek pracy może być dla osoby w trakcie odwyku przerażający. Zrozumiałe jest założenie, że pewne bariery stoją na przeszkodzie, takie jak:

 • Posiadanie luki w historii zatrudnienia z powodu wyjazdu na leczenie
 • Poczucie niepewności w związku z ujawnianiem nadużywania substancji w przeszłości
 • Obawa przed dyskryminacją ze strony potencjalnych pracodawców

Jednak według badań przeprowadzonych w 2012 r. ponad 23 miliony dorosłych - 10 procent populacji Stanów Zjednoczonych - uważa się za osoby po odwyku od narkotyków lub alkoholu. Wiele osób po odwyku prowadzi udane życie i pracuje w zawodzie, który sprawia im przyjemność. Co więcej, wiele firm jest otwartych na zatrudnianie kandydatów, którzy w przeszłości mieli problemy z narkotykami lub alkoholem.

Nie musisz pozwolić, aby Twój powrót do zdrowia stanął na drodze Twoich zawodowych celów i aspiracji. Tak długo, jak pozostaniesz na szczycie swojej trzeźwości i zadbasz o siebie, praca lub kariera, której pragniesz, będzie w zasięgu ręki.

Wskazówki dotyczące szukania pracy dla osób po odwyku

Zanim zaczniesz przeglądać oferty pracy w Internecie lub ogłoszenia w gazetach, ważne jest, abyś zaczął od fundamentu każdego poszukiwania pracy - swojego CV. Upewnij się, że jest ono uaktualnione o twoje ostatnie doświadczenia zawodowe, jak również o najwyższy poziom wykształcenia, jaki ukończyłeś. Jeśli nie masz życiorysu lub nie wiesz, od czego zacząć, poproś o pomoc członka rodziny lub przyjaciela. Wiele społeczności posiada również koalicje na rzecz zatrudnienia, które mogą pomóc w napisaniu CV.

Kiedy CV jest już gotowe, możesz opracować plan rodzajów pracy, o które chciałbyś się ubiegać. Jest to świetny moment, aby ocenić swoją przeszłość zawodową i zadać sobie pytania, takie jak:

 1. Co podobało mi się w mojej ostatniej pracy? Czy były rzeczy, które mi się nie podobały?
 2. Czy gdybym miał możliwość powrotu do poprzedniej pracy, zrobiłbym to?
 3. Jakie posiadam umiejętności, które mogą być przydatne w interesującej mnie dziedzinie kariery?
 4. Co widzę dla siebie w ciągu najbliższych pięciu do dziesięciu lat?

Chociaż aplikowanie na każdą ofertę pracy może być kuszące, najlepiej jest skupić się na pracy, która pasuje do Twojego zestawu umiejętności i potrzeb w czasie rekonwalescencji. Wybieranie "jakiejkolwiek pracy" może prowadzić do niepożądanego stresu, który może spowodować nawrót choroby. Kiedy przeglądasz oferty pracy, zwróć uwagę na następujące kryteria:

 • Jasne i rozsądne oczekiwania

  Po przeczytaniu opisu powinieneś dokładnie wiedzieć, czego dotyczy dana praca. Kieruj się swoim przeczuciem - jeśli praca nie jest tym, czego szukasz, przejdź dalej.

 • Uporządkowane obowiązki i środowisko pracy

  Wiele osób po odwyku uważa, że dobrze się czuje w pracy o ustalonej rutynie. Praca w dużym stresie, z napiętymi, zmieniającymi się terminami często nie jest najlepszym wyborem.

 • Możliwości rozwoju

  Początki w małej firmie mogą być dobre, jeśli jest w niej dużo miejsca na rozwój. Jeśli starasz się o pracę w nowej dziedzinie, staż lub wolontariat mogą pomóc Ci w zdobyciu doświadczenia.

Jeśli zaczynasz czuć się zaniepokojony lub przytłoczony swoimi poszukiwaniami, nie martw się. Jest wiele możliwości zawodowych dla osób po odwyku. W końcu pojawi się właściwa praca, ale pamiętaj, że może to zająć trochę czasu. Jak w przypadku wszystkich dobrych rzeczy, które warto mieć w życiu, będziesz musiał być cierpliwy w trakcie całego procesu.

Źródła dla osób poszukujących pracy, które odzyskały pracę

Jeśli potrzebujesz dodatkowej pomocy podczas poszukiwania pracy, istnieje kilka organizacji i programów, które mogą Ci pomóc.

America in Recovery jest jedną z takich organizacji, która pomaga ludziom, którzy mają trudności ze znalezieniem pracy z powodu ich historii nadużywania substancji. Ich internetowe forum pracy łączy kandydatów z firmami, które wierzą w dawanie drugiej szansy. National Hire Network jest kolejnym źródłem, które pomaga osobom z rejestrem karnym znaleźć pracę w swojej społeczności.

Inne programy mające na celu pomoc osobom po odwyku w zdobyciu zatrudnienia to:

 • The Department of Labor One Stop Career Center
 • Krajowa Koalicja na rzecz Umiejętności
 • Armia Zbawienia
 • Biura dla bezrobotnych
 • Agencje pracy tymczasowej

Budowanie sukcesu po znalezieniu pracy

Znalazłeś swoją pierwszą pracę po odwyku? Gratulacje! Ciężko pracowałeś, aby dostać się do tego punktu i twoje wysiłki powinny być pochwalone.

Kiedy już zdobędziesz stanowisko, ważne jest, abyś dotrzymał obietnic złożonych swojemu nowemu pracodawcy. Najlepszym sposobem na to jest poświęcenie się w pełni swojemu wyzdrowieniu. Możesz to zrobić w następujący sposób:

 • Utrzymywanie profesjonalnego wizerunku. Ubierz się odpowiednio do wykonywanej pracy i zadbaj o schludny wygląd.
 • Zapoznanie się z współpracownikami. Okazywanie zainteresowania nowymi współpracownikami tworzy świetne pierwsze wrażenie.
 • Oferowanie swojej pomocy przy projektach. Pokazuje to inicjatywę, którą szefowie z pewnością zauważą.
 • Uczestniczenie w wydarzeniach firmowych. Bycie częścią zespołu w czasie pracy i poza nią pokazuje, że jesteś zaangażowanym i oddanym pracownikiem.
 • Kontynuowanie procesu zdrowienia.Dbaj o siebie, regularnie uczęszczając na sesje poradnictwa i spotkania grup wsparcia.

Dla wielu osób świeżo po odwyku znalezienie nowej normalności i ponowne przystosowanie się do normalnego życia jest trudne. Jednak ponowne wejście na rynek pracy może pomóc osobie wracającej do zdrowia na wiele sposobów. Nowa praca daje osobie na odwyku nowe poczucie celu i odpowiedzialności. Wie, że są współpracownicy i szefowie, którzy liczą na to, że dobrze wykonają swoją pracę. Z kolei osoba na odwyku rozumie, że aby odnieść sukces w pracy, będzie musiała utrzymać swoją trzeźwość.

Zarządzanie nową pracą i wszystkim innym w twoim życiu po odwyku może czasami wydawać się jak walka pod górę. W końcu, zdrowe, szczęśliwe i wolne od substancji życie będzie warte tej podróży.

Komentarze (0)