Pomoc rodzinie narkomana
1 wrz 2019 - Rodzina
17 stycznia 2021 13:51
Narkomania to narastający problem, który dotyczy sporej części naszego społeczeństwa. Uzależnienie od substancji odurzających znajdujących się w narkotykach dotyka zwłaszcza ludzi młodych, którzy są szczególnie podatni na sugestie wypróbowania takich specyfików. Nałóg ciągnie się za nimi latami, a czasem również przez całe życie. Warto jednak pamiętać, że cała ta sytuacji krzywdzi nie tylko samego uzależnionego. Cierpi przecież całe jego otoczenie, z rodziną na czele. Na jaką pomoc mogą oni zatem liczyć?
Narkomania jest chorobą, współuzależnienie już nie, ale śmiało można stwierdzić, iż jest niemal równie niebezpieczne. Jest to zespół niewłaściwego przystosowania się do sytuacji, w której bliska osoba ulega uzależnieniu. Współuzależniony koncentruje swoje życie i swoje działania na tym, w jaki sposób ograniczyć zażywanie narkotyków przez uzależnionego lub jak przekonać go do leczenia. Można powiedzieć, że taka osoba zaczyna żyć życiem narkomana, przejmując odpowiedzialność za jego prawidłowe funkcjonowanie i dopasowując swoją codzienność do rytmu zażywania narkotyków przez drugą osobę. Tym samym, zupełnie nieświadomie tak naprawdę ułatwia jej trwanie w nałogu, gdyż niczym innym nie musi się martwić.
Warto dodać, że za osobę współuzależnioną uznaje się tylko osoby dorosłe, które formalnie mogą zdecydować się na życie z dala od uzależnionego. Inaczej niż w przypadku dzieci, które nie mają możliwości odejścia od swoich rodziców. A jakie charakterystyczne cechy można przypisać osobie współuzależnionej? Taki człowiek między innymi:
W pierwszej kolejności osoba współuzależniona musi sobie zdać sprawę z tego, iż potrzebuje pomocy. Często dochodzi do tego w sytuacji, gdy jest ona już skrajnie wyczerpana psychicznie i nie radzi sobie z codziennością. W każdej chwili osoby z tego typu problemami mogą zgłosić się do placówek terapii uzależnień, które oferują współuzależnionym pomoc terapeutyczną i medyczną. Wykaz takich miejsc znajdujących się w całej Polsce, można odszukać na stronie Państwowej Agencji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych. Fachowe wsparcie jest w tym przypadku kluczowe, gdyż osoby współuzależnione nie są w stanie same poradzić sobie z ciężarem obowiązków, które nieświadomie przyjęły na siebie w związku z uzależnieniem bliskiej osoby.
Warto również dodać, że istnieją grupy wsparcia dla osób współuzależnionych. Dzięki nim, osoby w podobnej sytuacji czują, że nie są osamotnione w swoim cierpieniu. Aktywnie się wspierają, zwłaszcza w sytuacjach kryzysowych i wzajemnie pomagają sobie w tym, aby zmienić sposób swojego funkcjonowanie, niezależnie od tego czy bliska im osoba skończy z nałogiem czy nie.
© Copyright stopnarkomanii.pl 2019. All Rights Reserved.
Komentarze (0)