Najnowsze wiadomości

Jak rozpocząć leczenie w miejscu, w którym się znajdujesz

Znalezienie pierwszej pracy po odwyku

4 wskazówki jak napisać świetny list interwencyjny

13 maja 2021 17:47

Narkotyki twarde – listaNarkotyki to używka, która od lat sprawia ogromne problemy naszemu społeczeństwu. Mimo kolejnych prób zaostrzania prawa i pomocy osobom od nich uzależnionym, dostęp do takich substancji jest wciąż zbyt łatwy. Programy przeciwdziałania narkomanii również nie do końca spełniają swoje zadanie, gdyż liczba chętnych do spróbowania narkotyków różnego typu, zwłaszcza wśród młodych ludzi, jest nadal bardzo duża. Niektóre z państw, tak jak Holandia, stara się radzić sobie z problemem poprzez legalizację narkotyków miękkich, do których należy marihuana. Dzięki temu, chce zmniejszyć ilość osób sięgających po tak zwane narkotyki twarde. Jakie substancje się do nich zatem zaliczają?

Podział na narkotyki twarde i miękkie

Stworzenie podziału różnicującego substancje psychoaktywne i odurzające na miękkie oraz twarde, ma wskazywać na to, w jakim stopniu są one dla nas szkodliwe. Jest to jednak oczywiście w pełni umowny podział, który nie jest w żaden sposób regulowany przez prawo w naszym kraju. Do tej pory jedynie Holandia zdecydowała się na jego prawne uznanie.

Warto podkreślić, że wciąż prowadzona jest dyskusja na temat tego, czy taki podział ma rację bytu. Wielu specjalistów oraz instytucji zajmujących się problemem narkotyków wskazuje, że każda substancja psychoaktywna i odurzająca w jakimś stopniu stanowi ryzyko dla naszego zdrowia i życia. Określenie stopnia szkodliwości poszczególnych narkotyków również wzbudza kontrowersje. Mimo to, w literaturze i najróżniejszych publikacjach stosuje się podział na narkotyki miękkie i twarde. A zależy on od dwóch kwestii.

Przede wszystkim pod uwagę brane jest to, czy dany narkotyk uzależnia fizycznie. Jeśli skutkiem jego przyjmowania są objawy związane z zespołem abstynencyjnym, uznaje się, że jest to narkotyk twardy. W innym przypadku substancja jest traktowana jak narkotyk miękki.

Oprócz tego, specjaliści oceniają również charakter i rozmiar szkód, jakie może wywołać dana substancja. Gdy reakcja po jej przyjęciu jest nieprzewidywalna, a jej częste przyjmowanie wpływa negatywnie na nasze zdrowie psychiczne i fizyczne oraz życie społeczne - mamy do czynienia z narkotykiem twardym. Substancje o łagodnym działaniu rozluźniającym, które poprawiają nastrój i percepcję to natomiast narkotyki miękkie.

narkotyki twarde

Narkotyki twarde - lista

Na liście narkotyków twardych znalazły się:

1. Opioidy - oddziałują na receptory opioidowe w mózgu. Wywołują uzależnienie psychiczne już po jednym zażyciu i w bardzo krótkim czasie prowadzą również do uzależnienia fizycznego. Ich przyjmowanie ma bardzo poważne konsekwencje, takie jak wyniszczenie organizmu, choroby (m.in. serca i wątroby) oraz upośledzenie życia w społeczeństwie. Należą do nich między innymi:

  • heroina;
  • kodeina;
  • opium;
  • morfina.

2. Kokaina - intensywnie pobudza, eliminuje jakiekolwiek zahamowania i podnosi pewność siebie. Osoba ją zażywająca podejmuje więc niebezpieczne i irracjonalne działania, które mogą zagrażać zdrowiu i życiu jej samej oraz osób w jej otoczeniu. Kiedy narkotyk przestaje działać pojawiają się bardzo ciężkie objawy odstawienia, jak myśli samobójcze, depresja, czy ahedonia.

3. Amfetamina - powoduje silne uzależnienie psychiczne, pobudza psychoruchowo oraz podnosi agresję, a przy tym skutkuje wzrostem ciśnienia oraz brakiem apetytu. Jej przyjmowanie szybko prowadzi do wyniszczenia organizmu. Pochodna amfetaminy, czyli metamfetamina ma z kolei bardzo silne działanie neurotoksyczne. Upośledza myślenie, wywołuje psychozy i bardzo negatywnie wpływa na skórę.

Zobacz również: Lista narkotyków miękkich

Komentarze (0)