Najnowsze wiadomości

Jak rozpocząć leczenie w miejscu, w którym się znajdujesz

Znalezienie pierwszej pracy po odwyku

4 wskazówki jak napisać świetny list interwencyjny

13 maja 2021 17:34

Jak rozpoznać narkomana?Narkomania jest bardzo trudnym uzależnieniem, z którego szponów ciężko jest się wyrwać. Dlatego tak ważne jest to, aby bacznie obserwować osoby z naszego otoczenie. Im wcześniej zauważymy niepokojące sygnały świadczące o tym, iż mogą one zażywać narkotyki, tym szybciej będziemy mogli zacząć działać. Pamiętajmy, że wyjście z nałogu nie jest łatwe, zwłaszcza gdy jest on już w zaawansowanej fazie. Co zatem może świadczyć o tym, że nasz partner, dziecko czy bliski przyjaciel ma problem z narkotykami?

Zachowanie

Osoby uzależnione od narkotyków zupełnie zmieniają swoje zachowanie, co jest wynikiem oddziaływania na ich psychikę substancji psychoaktywnych. Co prawda, nasz charakter zmienia się nieco na przestrzeni lat, jednak nigdy tak gwałtownie i znacząco, jak w przypadku narkomanów. Przede wszystkim warto zwrócić uwagę na wahania nastrojów u takiej osoby. W jednej chwili jest ona radosna i pełna energii do życia, by kilka chwil później popadać w apatię czy wręcz stany depresyjne. Niektóre używki mogą również sprawiać, że osoba je zażywająca staje się bardzo nerwowa, drażliwa i nawet agresywna. Bardzo ważnym sygnałem, że dzieje się coś niepokojącego jest również nagły brak jakiegokolwiek zainteresowania rzeczami oraz czynnościami, które do tej pory były dla takiej osoby ważne lub sprawiały jej przyjemność.

jak rozpoznać narkomana

Relacje z bliskimi

Osoby uzależnione mają silną tendencję do izolowania się od rodziny i przyjaciół, z którymi do tej pory miały dobre kontakty. Zamiast tego zaczynają pogłębiać swoje relacje z zupełnie nowymi ludźmi, z którymi jak się potem okazuje dzielą zainteresowanie narkotykowym odurzeniem. Coraz częściej zaczynają bez słowa znikać z domu i odbierać dziwne, krótkie telefony. W wielu przypadkach osoby zażywające narkotyki zmieniają także sposób wypowiadania się, używając niezrozumiałego dla innych slangu. Zazwyczaj pojawiają się również problemy w szkole lub pracy, które są spowodowane nagminnym zaniedbywaniem przez nie obowiązków. Bardzo ważną oznaką, iż bliska nam osoba może mieć już problem z narkotykami są kłamstwa i oszustwa, na których ją nakrywamy. Coś co do tej pory było nie do pomyślenia, nagle staje się regułą. Przestajemy więc ufać takiej osobie i skrzętnie odnotowujemy każdy jej kolejny ruch.

Wygląd i zdrowie

Narkoman ma tylko jeden cel w życiu - zdobyć kolejną dawkę ukochanej substancji i oddać się przyjemnemu odurzeniu. W związku z tym, taka osoba krok po kroku przestaje o siebie dbać. Brak higieny osobistej, niechlujny i brudny ubiór czy brak makijażu w przypadku kobiet, które do tej pory nie wychodziły bez niego z domu. Wszystko to może świadczyć o tym, że narkotyki przejmują władzę nad bliską nam osobą. 

U uzależnionego można także zauważyć przekrwione oczy i bardzo charakterystyczne dla narkotyków, nadmiernie zwężone lub rozszerzone źrenice. Skóra narkomana staje się blada i ziemista, włosy są wyraźnie przerzedzone i osłabione, paznokcie zaniedbane i połamane, a waga jego ciała drastycznie spada, gdyż narkoman nie ma przecież ani czasu ani apetytu, by sięgnąć po wartościowe jedzenie.

Komentarze (0)