Najnowsze wiadomości

Jak rozpocząć leczenie w miejscu, w którym się znajdujesz

Znalezienie pierwszej pracy po odwyku

4 wskazówki jak napisać świetny list interwencyjny

13 maja 2021 17:44

Jak wyjść z nałogu narkotykowego?Narkomania jest niezwykle poważnym problemem, który dotyka coraz większe grono osób na całym świecie. Uzależnieniu od różnego typu substancji ulegają zarówno bardzo młodzi ludzie, jak i dorośli. Jest wiele przyczyn dla których decydują się sięgnąć po narkotyki. Większość z nich nie zdaje sobie jednak sprawy z tego, że nawet pozornie niewinne używki tego typu mogą skutecznie namieszać nam w głowach i doprowadzić do nałogu. A ten jest niezwykle trudno pokonać. Jak zatem wyjść z narkomanii?

Gotowość do podjęcia działań

Aby w ogóle mówić o wyjściu z nałogu narkotykowego, osoba uzależniona musi sobie najpierw uświadomić, że ma problem. Wyparcie go, mówienie o tym, że bierzemy tylko dla przyjemności i twierdzenie, że w każdej chwili możemy z tym skończyć, to najczęstsze stwierdzenia padające z ust osoby uzależnionej. Dlatego pierwszym krokiem do wyrwania się z nałogu jest zaakceptowanie faktu, iż staliśmy się niewolnikami narkotyków i nie mamy już wpływu na to ile, jak często i kiedy bierzemy. W momencie kiedy jesteśmy świadomi swoich ograniczeń i wyzbyliśmy się jakichkolwiek złudzeń, możemy podjąć decyzję o tym, że chcemy zawalczyć o swoje nowe życie bez narkotyków.

Detoksykacja

W przypadku narkomanii zatruty jest zarówno nasz umysł, jak i organizm, dlatego pierwszym etapem wychodzenia z nałogu jest detoksykacja. Nagłe odstawienie narkotyków wiąże się z wieloma bardzo nieprzyjemnymi dla nas dolegliwościami, które niejako pchają nas do ponownego sięgnięcia po nie. Podczas detoksykacji pacjentowi podawane są zatem środki, które skutecznie łagodzą negatywne objawy zerwania z uzależnieniem. Oprócz tego, pacjent otrzymuje także szereg preparatów, które mają wzmocnić organizm i uzupełnić wszelkie braki w poziomie witamin i minerałów niezbędnych do jego prawidłowego funkcjonowania.

jak wyjść z nałogu narkotykowego

Leczenie kliniczne

Najczęściej osoby uzależnione od narkotyków decydują się na podjęcie terapii w warunkach odizolowania. Jest to tak zwana terapia zamknięta, podczas której pacjenci mają stały dostęp do pomocy ze strony specjalistów i jednocześnie są odizolowani od bodźców pogłębiających ich problem. Uczestniczą w tym czasie w indywidualnych i grupowych zajęciach terapeutycznych, które pomagają im zrozumieć podstawy swojego problemu i powoli stawać na nogi z wiarą w sukces.

Terapia podtrzymująca

Terapia podtrzymująca stanowi kontynuację leczenia psychoterapeutycznego już po wyjściu pacjenta z terapii zamkniętej. Zazwyczaj jest ona prowadzona przede wszystkim indywidualnie, ale często wplata się w nią również spotkania grupowe, które dla wielu uzależnionych są dużym wsparciem. Podstawą jest tutaj terapia behawioralno-poznawcza, której celem jest stworzenie u pacjenta nowych wzorów zachowań, bez narkotyków. Wymaga ona zawsze pełnego zaangażowania ze strony pacjenta, który musi mieć świadomość, iż taka terapia może trwać nawet kilka lat.

Osoby kończące swój pobyt na terapiach zamkniętych, zwykle podlegają również farmakoterapii dopasowanej do ich potrzeb. Dzięki określonym lekom poprawia się ich ogólny stan psychiczny, gdyż osoby walczące z uzależnieniem często doświadczają w tym trudnym czasie stanów depresyjnych oraz lękowych.

Komentarze (0)