Najnowsze wiadomości

Jak rozpocząć leczenie w miejscu, w którym się znajdujesz

Znalezienie pierwszej pracy po odwyku

4 wskazówki jak napisać świetny list interwencyjny

13 maja 2021 17:08

Jak zapobiegać narkomanii?Problem uzależnień zatacza coraz szersze kręgi. Osoba w każdym wieku może popaść w sidła nałogów, wśród których narkomania jest jednym z najbardziej rozpowszechnionych. Dostęp do zakazanych substancji psychoaktywnych jest zdecydowanie zbyt łatwy, przez co po narkotyki sięgają coraz młodsze osoby. Naciski ze strony rówieśników, problemy emocjonalne, trudna sytuacja w domu, a czasem zwykła nuda i brak perspektyw na rozwój popychają młodzież właśnie w stronę narkotyków. Czy można więc temu jakoś zapobiec?

Dobry przykład

Ktoś mądry zauważył kiedyś, że dzieci bardzo często nie słuchają tego co rodzice do nich mówią, ale bacznie obserwują to co robią i skrzętnie ich naśladują. Jakże często zdarza się, że rodzic na każdym kroku strofuje swoją pociechę, aby nie przeklinała, nie kłamała czy nie paliła papierosów, a następnie daje jej zły przykład robiąc wszystkie te rzeczy. Obserwując nawyki swoich opiekunów młodzi ludzi nabierają przekonania, iż nie ma w nich nic złego. Swobodne korzystanie z wszelkiego typu używek, takich jak wspomniane papierosy, alkohol czy różnego rodzaju leki (na przykład uspokajające) to jasny sygnał, iż panuje przyzwolenie na takie zachowanie. Dlatego zanim zaczniemy zastanawiać się nad tym jakie kroki podjąć, aby odwieść dziecko od narkotyków, spróbujemy popatrzeć z boku na nasze własne zachowanie. Dobry przykład może zdziałać cuda.

Rozmowa

Dziecko powinno mieć świadomość tego, że dom i rodzice są jego bezpieczną przystanią. Musi być pewne, że może dzielić się z nami zarówno swoimi radościami, jak i rozterkami oraz problemami. Od samego początku powinniśmy dawać dziecku do zrozumienia, iż jesteśmy żywo zainteresowani tym co dzieje się w jego życiu oraz nie bagatelizujemy żadnych spraw, z którymi do nas przychodzi. Kłótnia z przyjacielem o zabawkę może być dla nas czymś błahym, ale dla naszej pociechy jest bardzo trudną sytuacją. Pamiętajmy, że z czasem młody człowiek będzie miał coraz poważniejsze problemy i jeśli od małego nauczymy go, że nie są one dla nas ważne, może szukać pocieszenie i ratunku na przykład w narkotykach.

jak zapobiegać narkomanii

Rozwijanie pasji

Bardzo często młodzi ludzi nie mają alternatywy dla narkotyków. Używki zapewniają im pełne rozluźnienie oraz rozrywkę w wolnym czasie. Brak możliwości rozwijania swoich zainteresowań lub nawet odnalezienia swojego hobby sprawia, że młodzież chętniej sięga po substancje zakazane. Zwykle przecież nie zażywają ich w samotności, przynajmniej na początku. Staje się to dla nich zatem sposobem na ciekawe spędzanie czasu ze znajomymi. Aby temu zapobiec musimy dawać dzieciom ciekawą alternatywę, którą mogą być zajęcia sportowe, plastyczne czy muzyczne, które będą dawały im satysfakcję.

Uświadamianie

Zarówno dzieci, jak i dorośli powinni być świadomi tego jak niebezpieczne jest korzystanie nawet z najbardziej niewinnych używek, które mogą być przedsionkiem dla poważnych uzależnień. Dlatego też, należy organizować pogadanki, spotkania i konferencje poświęcone tej tematyce, które są skierowane do młodych ludzi i ich rodziców. Jak najczęściej powinniśmy sobie przypominać, że narkomania rujnuje życie wielu osobom na całym świecie, a przecież można uniknąć tego problemu.

Komentarze (0)