Najnowsze wiadomości

Jak rozpocząć leczenie w miejscu, w którym się znajdujesz

Znalezienie pierwszej pracy po odwyku

4 wskazówki jak napisać świetny list interwencyjny

13 maja 2021 18:12

Jakie są najbardziej charakterystyczne konsekwencje narkomanii?Choć mówiąc o narkomanii zwykle mamy na uwadze to, że jest ona problemem ludzi młodych, w rzeczywistości jest ona w stanie zaatakować ludzi na każdym etapie ich życia. Na każdym też konsekwencje narkomanii mogą być wyjątkowo poważne, nie wolno więc zakładać, że w pewnych okresach jest się bardziej podatnym na uzależnienie, w innych zaś zyskuje się odporność na nie.

Problemy zdrowotne

Mówiąc o konsekwencjach narkomanii zwykle w pierwszej kolejności zwracamy uwagę na te z nich, które mają związek z ludzkim organizmem i stanem zdrowia. Jedne wynikają z wyniszczenia organizmu, do jakiego prowadzi przyjmowanie narkotyków, inne są pokłosiem ryzykownych działań, do jakich zdolna jest osoba uzależniona chcąc uzyskać narkotyk albo znajdując się już pod jego wpływem. Mówiąc o najpoważniejszych problemach ze zdrowiem, jakie kojarzy się z narkomanią, zwykle zaczyna się od infekcji HIV i chorobą AIDS. Oczywiście, narkotyki nie są odpowiedzialne za przenoszenie wirusa HIV, wystarczy jednak używać strzykawek wraz z innymi uzależnionymi lub decydować się na aktywność seksualną bez odpowiedniego zabezpieczenia, aby znacząco podnieść ryzyko zarażenia. Niestety, ciągle jeszcze nie potrafimy skutecznie walczyć z wirusem HIV, nawet wyjście z nałogu nie daje więc gwarancji odzyskania pełni zdrowia. W tym kontekście wspomina się także o ostrym zatruciu obiegowo określanym mianem przedawkowania. W skrajnych przypadkach osoby zatrutej nie daje się uratować. Bywa i tak, że ocalenie życia narkomanowi jest możliwe, po przedawkowaniu jednak nie wszystkie organy wewnętrzne są w stanie powrócić do pełnej sprawności.

konsekwencje uzależnienia od narkotyków

Problemy z prawem

Nie każda osoba uzależniona wchodzi w konflikt z prawem, należy jednak liczyć się z tym, że ryzyko popełnienia wykroczenia lub przestępstwa rośnie. Powodów jest co najmniej kilka. Już same próby wejścia w posiadanie narkotyków stanowią przykład złamania prawa, w Polsce żaden nie jest bowiem legalny. Nie można też zapominać o tym, że osoby uzależnione są skazane na wykupywanie niezbędnych im środków. Gdy narkomania utrudnia im życie na tyle, że nie są już w stanie zdobywać pieniędzy w legalny sposób, często opory moralne maleją, a droga przestępcza wydaje się znacznie mniej niebezpieczna niż w innych okolicznościach.

Ślady w psychice

Ślady w psychice, tak samo, jak problemy ze zdrowiem fizycznym, to przykład konsekwencji narkomanii, które nie znikają nawet, gdy próba porzucenia nałogu jest udana. Depresja, nerwice, zaburzenia pamięci oraz zaburzenia nastroju dają o sobie znać nie tylko wtedy, gdy sięga się po narkotyki. Bywa, że utrzymują się przez całe życie utrudniając nie tylko decyzję o abstynencji, ale i normalne funkcjonowanie. Owszem, mamy do czynienia ze schorzeniami, nad którymi można panować. Wiąże się to jednak z koniecznością przyjmowania leków i nie zawsze przynosi oczekiwane rezultaty. Konsekwencją narkomanii są także próby samobójcze, niejednokrotnie podejmowane także przez osoby, które nie przyjmują narkotyków już od lat, nie radzą sobie jednak ze spadkiem po chorobie.

Komentarze (0)