Najnowsze wiadomości

Jak rozpocząć leczenie w miejscu, w którym się znajdujesz

Znalezienie pierwszej pracy po odwyku

4 wskazówki jak napisać świetny list interwencyjny

13 maja 2021 17:40

Narkomania a schizofreniaNarkomania to problem, który z każdym rokiem staje się coraz poważniejszy. Wciąż pojawiają się coraz to nowsze substancje odurzające, a dostęp do nich jest zbyt łatwy. W sidła nałogu wpadają nie tylko osoby dorosłe, ale przede wszystkim ludzie młodzi, którzy mają szczególnie duży zapał to eksperymentowania z najróżniejszymi używkami. Narkotyki są w stanie zrujnować życie, ale jak się okazuje, ich regularne przyjmowanie może także powodować problemy i poważne choroby psychiczne, takie jak schizofrenia.

Narkotyki - kiedy stają się nałogiem?

Wielu osobom wydaje się, że jeśli raz sięgną po jakiś narkotyk, nie mogą się uzależnić. Ten jeden raz może mieć jednak kluczowe znaczenie. Jeśli spodoba nam się efekt, jest niemal pewne, że będziemy chcieli doświadczyć tego przyjemnego uczucia po raz kolejny. W wyjątkowo krótkim czasie traci się kontrolę nad tym w jakich ilościach i jak często przyjmujemy tego typu substancje. Ważne zatem, aby wiedzieć, kiedy rekreacyjne zażywanie narkotyków staje się już nałogiem. Po czym zatem poznać, że osoba z naszego otoczenia ma problem z narkotykami?

Przede wszystkim dochodzi do zmiany w jej zachowaniu. Staje się ona bardziej drażliwa i nerwowa, a do tego traci zainteresowanie tymi rzeczami i czynnościami, które do tej pory były dla niej ważne i sprawiały jej przyjemność. Osoba uzależniona od narkotyków zaczyna przyjmować coraz większe dawki danej substancji, aby osiągnąć zadowalający ją efekt. Wszystko dlatego, że organizm zwiększa tolerancję na dany narkotyk. Narkoman przyjmuje narkotyk mimo tego, iż ma świadomość jego szkodliwości i stara się także zdobyć ukochaną substancję niezależnie od okoliczności i jej ceny. U takiej osoby pojawiają się też objawy zespoły abstynencyjnego po odstawieniu narkotyku. 

Narkotyki a schizofrenia

Każdy z nas zdaje sobie chyba sprawę z tego, że narkotyki mają negatywny wpływ na nasze zdrowie fizyczne i psychiczne. Coraz częściej pojawiają się jednak głosy, iż mogą one zwiększać ryzyko rozwinięcia się takich chorób psychicznych jak schizofrenia. Dyskusja na ten temat rozgorzała na dobre, a hipotezę tę zdają się potwierdzać kolejne badania.

narkomania a schizofrenia

Jedno z nich zostało przeprowadzane w Dani i użyto do jego przeprowadzenia danych dotyczących 3 133 968 osób urodzonych w latach 1955-1999 z ogólnokrajowych rejestrów duńskich. Informacje te wskazywały na  200 000 przypadków nadużywania różnego typu narkotyków oraz ponad 21 000 przypadków zdiagnozowanej schizofrenii. Wszystkie te dane zostały przeanalizowane przy pomocy wielu środków statystycznych oraz skontrolowane przez wiele czynników.

Wyniki skrupulatnie przeprowadzonego badania wskazują, że nadużywanie praktycznie każdego typu substancji odurzającej podnosi ryzyko wystąpienia schizofrenii. Przedstawiało się to następująco: 

  • Kannabinoidy: 5.2 razy większe ryzyko schizofrenii;
  • Halucynogeny: 1,9 razy ;
  • Środki uspokajające: 1,7 razy ;
  • Amfetamina: 1,24 razy ;
  • Inne substancje: 2,8 razy .

Autorzy podkreślają, że otrzymane przez nich wynika badań pokazują, iż istnieje korelacja między uzależnieniem od narkotyków, a wzrostem ryzyka rozwinięcia się schizofrenii w dalszym życiu. Problem z wszelkiego typu badaniami tego rodzaju polega jednak na tym, iż nie można udowodnić czy to uzależnienie jest odpowiedzialne za zachorowania na schizofrenię, czy może wręcz odwrotnie. Związek między tą chor

Komentarze (0)