Najnowsze wiadomości

Jak rozpocząć leczenie w miejscu, w którym się znajdujesz

Znalezienie pierwszej pracy po odwyku

4 wskazówki jak napisać świetny list interwencyjny

13 maja 2021 17:30

Psychika narkomanaProblem nadużywania narkotyków dotyczy ludzi w różnym wieku oraz o bardzo różnorodnym statusie społeczny. Często sądzimy, iż po tego typu używki sięgają przede wszystkim ludzie z marginesu społecznego, ale warto pamiętać, że w wielu przypadkach substancje te są bardzo drogie. Dlatego jak łatwo się domyślić, korzystają z nich równie często szanowani obywatele, czy nawet tak zwani ludzie sukcesu. Co zatem musi się dziać w głowie człowieka, który ryzykuje wiele, aby sięgnąć po narkotyk? I jakie zmiany następują w jego psychice, gdy już nie jest w stanie powiedzieć dość?

Dlaczego sięgamy po narkotyki?

Osoby, które ulegają pokusie lub namowom znajomych, by spróbować jakiejś substancji psychoaktywnej czy odurzającej, zwykle mają już jakiegoś typu problemy z własnymi emocjami. Bardzo często mówi się o tym, że narkomania jest chorobą pustki. Określenie to odnosi się do tego, iż ludzie ci nie są spełnieni w swoim życiu wewnętrznym, w którym po prostu nie ma żadnej treści budzącej ich entuzjazm. Ale przecież jak każdy człowiek mają mnóstwo potrzeb psychicznych, takich jak potrzeba miłości, akceptacji, bezpieczeństwa, czy przynależności. Gdy nie są w stanie zapewnić sobie wszystkich tych rzeczy, czują ogromną frustrację i chęć zmian. Pragną choćby namiastki spełnienia i dlatego zgadzają się na to, by nawet przez krótką chwilę poczuć spokój ducha właśnie dzięki narkotykom.

Psychika narkomana w odurzeniu

Kiedy dochodzi już do uzależnienia, wszystkie potrzeby psychiczne, o których była wcześniej mowa, przestają mieć większe znaczenie. Narkoman nie pamięta już dlaczego właściwie sięgnął po narkotyki w pierwszej kolejności. Najważniejsze staje się zdobycie kolejnej dawki ukochanej substancji, która daje mu wytchnienie i chwilę przyjemności. Rozpoczyna się życie pod dyktando nałogu, który nie daje uzależnionemu wytchnienia. Brak miłości czy akceptacji ze strony społeczeństwa przestają mieć już dla narkomana tak duże znaczenie, gdyż przez moment czuje się usatysfakcjonowany, dzięki odurzającemu działaniu używki. Narkotyk w jakiś sposób rekompensuje mu wszystkie braki, choć rzecz jasna jest to wyłącznie pozorne.

psychika narkomana

Warto też wspomnieć o tym, iż przy uzależnieniu, procesy myślowe narkomana są mocno zawężone. Jego życie, plany i podejmowane działania są ukierunkowane wyłącznie na potrzebę dostarczenia sobie przyjemności z używki. Dopiero w momencie, gdy uda się ją zaspokoić, może zająć się potrzebami swojego ciała. Zwykle czasu, jak i energii na to ma niewiele, dlatego narkomani zwykle zaniedbują swoje zdrowie, higienę osobistą czy regularne odżywianie.

Zamknięte koło nałogu

Czas odurzenia to dla narkomana niemal sama przyjemność, kiedy jednak zażyta substancja przestaje działać, musi on wrócić do realiów, które przytłaczają osobę uzależnioną ze zdwojoną siłą. Narkoman odczuwa ogromne osamotnienie, brak jakiegokolwiek celu i sensu w życiu, a także dostrzega bezwzględność świata, który nie interesuje się jednostką. Wszystkie te emocje dodatkowo potęguje wielki lęk przed tym, iż nie uda się pozyskać kolejnej dawki narkotyku, który uwalnia narkomana od smutnej rzeczywistości. 

Z czasem organizm potrzebuje coraz większych ilości substancji, aby osiągnąć taki sam stan odurzenia. Zdobycie dawki jest coraz trudniejsze i kosztowniejsze, a skutki uboczne zespołu odstawienia stają się bardziej dokuczliwe. Osoba uzależniona czuje się jakby była w labiryncie, z którego nie ma wyjścia. Jest zmęczona i zniechęcona, co prowadzi do załamania, stanów depresyjnych, czy nawet myśli samobójczych. Narkoman chciałby wrócić do normalności, jednak z dnia na dzień taka perspektywa wydaje się mu być coraz bardziej nierealna.

Komentarze (0)