Najnowsze wiadomości

Jak rozpocząć leczenie w miejscu, w którym się znajdujesz

Znalezienie pierwszej pracy po odwyku

4 wskazówki jak napisać świetny list interwencyjny

13 maja 2021 17:51

Uzależnienia: Przełamując piętnoW naszym społeczeństwie istnieje piętno związane z uzależnieniem - przekonanie, że ci, którzy nadużywają narkotyków lub alkoholu, mimo konsekwencji, są słabi lub moralnie upadli, przekonanie, że uzależnieni wybierają uzależnienie.

To przekonanie jest błędne.

Wiele osób uzależnionych zmaga się z poczuciem winy i wstydu związanego z używaniem narkotyków z powodu tego piętna, często uniemożliwiając im uzyskanie potrzebnej pomocy. W rzeczywistości osoby uzależnione nie różnią się niczym od innych. Uzależnienie może przydarzyć się każdemu. Dotyczy ono osób każdej rasy, wieku, płci i statusu ekonomicznego lub społecznego.

Uzależnienie jest przewlekłą chorobą, która zmienia fizyczną strukturę i funkcję mózgu, co z kolei zmienia zachowanie.

Jeśli jesteś uzależniony, nie jesteś winny swojego uzależnienia. Uzależnienie nie oznacza, że jest się słabym, moralnie wadliwym lub złym człowiekiem. To po prostu oznacza, że jesteś człowiekiem.

Uzależnienie zmienia twój mózg i zachowanie.

Nadużywanie narkotyków lub alkoholu wpływa na te części mózgu, które kontrolują przyjemność, motywację, emocje i pamięć, co może prowadzić do uzależnienia.

Na przykład, używanie narkotyków uzależniających powoduje, że mózg uwalnia duże ilości dopaminy, co sprawia, że szybko odczuwasz przyjemność i motywację. Twój mózg przechowuje tę pamięć szybkiej i łatwej przyjemności w hipokampie, części twojego mózgu zaangażowanej w tworzenie nowych wspomnień, jak również uczenia się i emocji. Jednocześnie Twoja migdałka, obszar odpowiedzialny za przetwarzanie pamięci, podejmowanie decyzji i reakcje emocjonalne, tworzy warunkową odpowiedź na pewne bodźce. Na przykład, może to łączyć wzrok strzykawki lub uczucie przebywania w pewnym pomieszczeniu z przyjemnością spowodowaną zażywaniem narkotyków.

Dopamina jest produkowana tylko w ograniczonych ilościach, więc kiedy twój mózg uwalnia zbyt wiele, zbyt często pozostaje ci jej brak. Niedobór ten oznacza, że będziesz miał trudności z poczuciem zadowolenia z tego, co zwykle sprawia Ci przyjemność, na przykład z oglądania swojego dziecka lub zwierzęcia. Kiedy lek przestaje działać, czujesz się nieszczęśliwy i niezainteresowany tym, co cię kiedyś interesowało.

Ale wtedy pamiętasz, jak łatwo było odczuwać przyjemność z używania leku, więc używasz go ponownie. I tak zaczyna się cykl uzależnienia.

Dla jednych uzależnienie może powstać szybciej niż dla innych. Niektórzy ludzie są również bardziej narażeni na ryzyko rozwinięcia się uzależnienia od substancji, jak ci, którzy:

  • mają członków rodziny z problemami narkotykowymi
  • Zacznij używać narkotyków w młodym wieku
  • Spotykać się z ludźmi, którzy nadużywają narkotyków
  • Mają wcześniej istniejące lub współwystępujące stany psychiczne, takie jak depresja, lęk, schizofrenia, zaburzenia antyspołeczne i graniczne zaburzenia osobowości.

Genetyka, środowisko i rozwój to czynniki, które determinują ryzyko rozwoju uzależnienia.

Uzależnienie nie jest wyborem

Wiele osób dobrowolnie zaczyna używać narkotyków lub alkoholu; gdy są uzależnieni, wybór ten zostaje im odebrany i nie mają już nad nim kontroli.

Przez wszystkie moje lata pracy jako lekarz nigdy, przenigdy nie spotkałem osoby uzależnionej, która chciałaby być uzależniona.

- Dr Nora Wołkow, dyrektor Krajowego Instytutu ds. Nadużyć Narkotyków

Mogą chcieć zrezygnować, a nawet próbować, ale mózg uzależnionego jest przerobiony, co sprawia, że myśli i zachowuje się inaczej.

Ta zmiana w strukturze i funkcji mózgu może mieć wpływ na osobę nawet po zaprzestaniu używania substancji, ale niektóre zmiany mogą być odwracalne przy abstynencji i leczeniu.

Uzależnieni nie mają wyboru w swoim uzależnieniu, ale zawsze mają wybór, aby uzyskać pomoc.

Uzależnienie od bicia może być trudne, ale jest jeszcze trudniejsze, gdy robi się to na własną rękę - szczególnie, gdy trzeba zastosować detoks. Otrzymując leczenie, będziesz miał dostęp do wiedzy i pomocy specjalistów, którzy dadzą Ci najbezpieczniejszą i najlepszą szansę na wyzdrowienie. Zdobędziesz również wsparcie społeczności, która może pomóc Ci w walce podczas rekonwalescencji, na przykład w radzeniu sobie z wyzwalaczami i nawrotami choroby.

Komentarze (0)